Африкан Криштофович, учений

У 40-­х роках ботаніки всього світу були вражені. У Ботанічному інституті Ленінграда зійшло насіння лотоса кайнозойської ери, знайдені у торфовищах. Уявляєте, через мільйони років! Автором цього вражаючого експерименту був Африкан Криштофович, уродженець Павлоградського повіту Катеринославської губернії.

Африкан Миколайович Криштофович народився у невеличкому селі Криштофівка. У ті далекі роки воно належало батькам Африкана, як спадковий козацький хутір. Предком дворян Криштофовичів (в українській транскрипції – Криштопенків) вважався виходець із Галичини Криштоф Сенчанський. Батько Африкана – Микола Аполонович – одержав у наділ 14 десятин землі у Павлоградському повіті, де й заснував хутірець. Він з сім’єю певний час жив у повітовому місті, працюючи у банку, потім сім’я переїхала до Києва, де Африкан вступив до першого класу.

У другий клас він уже вступив у Павлограді, оскільки сім’я повернулася до Криштофівки. «Я вступив до Павлоградської гімназії у 1896 році, – писав у спогадах А. Криштофович. – Незважаючи на провінційну глухомань, викладацький склад тут був дуже сильний. Була гарна бібліотека і музичний салон». У 1903 році Африкан зі срібною медаллю закінчив Павлоградську гімназію і вступив на природознавчий факультет Новоросійського університету в Одесі.

Він обрав геологію і вже у студентські роки обійшов майже всі гори Кримського півострова, описував їх геоморфічну будову. Напевно, саме тоді у А. Криштофовича прокинувся інтерес до палеоботаніки – науки про викопні рослини. Починаючи з 1908 року, наш земляк починає займатися науковою працею. Він керує дослідницькими експедиціями в горах Криму і Кавказу. У 1912 році ученого з Одеси запрошують до Санкт-­Петербурга на один з підрозділів «Географічного товариства». Працюючи там протягом чотирьох років, він вивчив усю відому літературу із палеоботаніки і палеогеології. Це дозволило А. Криштофовичу, виступаючи перед ученою радою імператорської академії наук, заявити про те, що на Сахаліні багато нафти і вугілля. Він готувався до експедиції в ті краї, однак перешкодили революційні події. Експедиція відбулася лише у 1923 році. На Сахаліні А. Криштофович відкрив 11 вугільних і 7 нафтоносних родовищ.

У 1925 році великий учений передбачив наявність нафти на Філіппінських островах. Незабаром від філіппінської влади до Академії наук СРСР надійшла пропозиція про організацію розвідувальної експедиції, до складу якої увійшли радянські і американські учені. Очолив експедицію А. Криштофович, причому всі теоретичні припущення підтвердилися. Потім знову експедиція на Сахалін, в Приамур’я і Примор’я. Нелегке життя геолога не винесло серце, довелося відмовитися від польових експедицій і перейти до науково-­кабінетної роботи.

З 1935 року Африкан Криштофович – професор Ленінградського геологічного інституту. Протягом кількох років він працює ученим секретарем Ботанічного суспільства, понад десять років – член редколегії «Географічного товариства» і «Словника російської літературної мови». Він читав лекції у Московському, Харківському, Київському і Одеському університетах. Його перу належать більш ніж 500 наукових фундаментальних робіт.

На жаль, багатьом задумкам видатного вченого не дано було здійснитися. 8 листопада 1953 року, в день свого 67-­річчя, Африкан Криштофович раптово помер. За рішенням Ленради, він похований на Пісаревському кладовищі. Згодом було видано три томи обраних творів А. Криштофовича – у 1956, 1962 і 1966 роках.

Из книги «Павлоград 1784-2004»

Больше фото смотрите в галерее «Ретро Павлоград»

Все права на материалы охраняются в соответствии с законодательством Украины.
ВНИМАНИЕ!
Перепечатка материалов сайта разрешается только c письменного согласия издательства "Популярные Ведомости"
и при наличии активной ссылки непосредственно на страницу-источник материала.


e-max.it: your social media marketing partnerПохожие новости:
Новые новости:
Новости опубликованные ранее:

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

 • 15.09.2016 18:49
  В тарифе на газ заложена стоимость установки счетчика ...

  Подробнее...

   
 • 15.09.2016 12:21
  але людина зможе залишится на минулій схемі платі - по прописаним,вваж аю.хто побажає.Лічильн ики ...

  Подробнее...

   
 • 14.09.2016 15:25
  Здравствуйте!!! ! Обращаюсь к вам как к власти в городе!!! Примите меры!!! Вся Проточиловка в бурьянах ...

  Подробнее...

Нужна ли Павлограду искусственная новогодняя елка?