Григорій Бораковський, драматург

«Бораковський займає почесне місце в історії нашої літератури. Його ім’я можна написати поруч з іменами сучасних українських драматургів: Карпенка-­Карого, Старицького, Кропивницького…» – так писав про нашого земляка літературний критик Омелян Огонавський.

Григорій Максимович Бораковський народився у 1846 році у Павлограді. Батько його виводив свій рід із чернігівських дворян, а мати – з павлоградської купецької сім’ї. У шість років залишився Григорій без батька, і з тих пір тільки мати турбувалася про майбутнє свого сина. Спочатку віддала його до повітового училища у Павлограді, відкіля він перейшов до Катеринославської гімназії. Тут він разом з іншими гімназистами почав грати в домашніх виставах. Спочатку грали вони комедії російські, а потім українські («Простак», «Сватання на Гончарівці», «Кум мірошника» та інші). За два роки навчання у гімназії Бораковський написав вісім драматичних творів. Із них до нашого часу дійшов тільки один – волевіль «Закоханий жид».

Вступивши до Харківського університету у 1864 році, на першому і другому курсах майбутній драматург ще брав участь у виставах драмгуртка, потім став займатися поглибленим вивченням медицини і став давати дописи до науково­медичних часописів. Закінчивши університет, наш земляк одружився і поїхав на Волинь, де півтора роки служив повітовим лікарем. Після цього повернувся до Катеринославської губернії, де працював над докторським іспитом і писав наукові статті. Коли дружина померла, він одружився вдруге.

Обрали Бораковського головою ради жіночої гімназії у Новомосковську. В повітовому лікарі відродилося бажання до драматичних композицій. Згадав він свої юнацькі захоплення. Зі старих творів залишилися тільки «Закоханий жид» та «Як на лобі роги ростуть». У 1872 році написав він п’єсу­жарт у двох діях «Як жінки чоловіків морочать». Було у нього багато мотивів для сенсаційних драм із практики лікаря­-криміналіста. У 1878 році Бораковський написав драму «Як долі немає, то і щастя минає», у 1886 році – «Маруся Чурай» і у 1887 році – «Лихомщастя не добудеш».

Найвизначнішим його твором є шестиактна драма «Маруся Чурай», в основу якої покладено розповідь старого полтавського козака. Дуже схвально відгукнувся про цей твір Іван Франко: «…Шестиактною драмою «Маруся Чурай» Бораковський довів, що в нього не «талантець», а справжній драматичний талант…»

На жаль, Григорій Бораковський прожив недовге життя, він помер у 1890 році, у віці 44 років.

Из книги «Павлоград 1784-2004»

Больше фото смотрите в галерее «Ретро Павлоград»

Все права на материалы охраняются в соответствии с законодательством Украины.
ВНИМАНИЕ!
Перепечатка материалов сайта разрешается только c письменного согласия издательства "Популярные Ведомости"
и при наличии активной ссылки непосредственно на страницу-источник материала.


e-max.it: your social media marketing partnerПохожие новости:
Новые новости:
Новости опубликованные ранее:

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

 • 15.09.2016 18:49
  В тарифе на газ заложена стоимость установки счетчика ...

  Подробнее...

   
 • 15.09.2016 12:21
  але людина зможе залишится на минулій схемі платі - по прописаним,вваж аю.хто побажає.Лічильн ики ...

  Подробнее...

   
 • 14.09.2016 15:25
  Здравствуйте!!! ! Обращаюсь к вам как к власти в городе!!! Примите меры!!! Вся Проточиловка в бурьянах ...

  Подробнее...

Нужна ли Павлограду искусственная новогодняя елка?