Валер'ян Підмогильний, письменник

Життя Валер'яна Підмогильного порівнюють із розстріляною піснею. Сучасники називали його «ходячою енциклопедією». За свідченням відомого письменника Юрія Смолича, з числа молодих письменників України 20-­30 років В. Підмогильний був «найпривабливіше інтелігентним, тонким і ранимим».

Валер'ян Підмогильний народився 2 лютого 1901 року, в сім'ї заможного селянина на хуторі Чаплі Васильківського району Дніпропетровської області. Закінчив церковно­-приходську школу, потім навчався у першому Катеринославському реальному училищі. У 1921 році він вступив до Катеринославського університету. Закінчивши два курси, переїхав до Павлограда і став працювати учителем. Саме в цьому місті він розкривається як письменник-­новеліст, за характером творчості дуже близький до Василя Стефаника, майстра психологічної «короткої» прози. Тут же, в Павлограді, вийшла перша книга прозаїка.

У своїх розповідях В. Підмогильний писав правду життя: про махновських повстанців (деякі з його родичів були учасниками цього народного руху); про голод 1921 року; про павлоградських «ура­-комуністів», які творили свавілля; людей морально убогих і недалеких (роман «Місто»). У той час йому було понад 20, проте мислив він, як навчена великим життєвим досвідом людина. Валер'ян Підмогильний попереджав про страшну небезпеку тоталітаризму в умовах диктатури купки правителів, які прикривалися ідеєю всенародного блага.

В. Підмогильний у ті роки був найпривабливіше обдарованим перекладачем з французької мови. Його перу належать переклади творів Вольтера, Д. Дідро, В. Гюго, О. Бальзака, А. Доде, Г. Мопассана і багатьох інших.

Як відомо, розповідати правду в ті роки було вкрай небезпечно. Особливу злобу правителів викликала його серія оповідань про голодомор в Україні у 1932­-1933 роках. Після цих публікацій він був вигнаний з усіх журналів, у яких раніше друкувався, і позбавлений місця у видавництві. Письменник опинився в злиднях, на межі голодної смерті. Та цим гоніння не закінчилися.

8 грудня 1934 року Валер'ян Підмогильний був заарештований, як учасник групи українських терористів-­контрреволюціонерів, пов'язаних із зінов'євцями­-бухарінцями. Природно, усі ці обвинувачення були цілковитою вигадкою.

Після року катувань і допитів В. Підмогильного разом з іншими відомими письменниками (Є. Плужником, В. Поліщуком, М. Кулішем і ще з 17 підсудними) засудили до 10­-річного ув'язнення у Соловецьких таборах в Білому морі. У таборі Підмогильний продовжував писати. Він створив кілька новел і повість «Осінь 1929» (на жаль, незакінчену) про свавілля під час колективізації українського села.

Оскільки наступити на горло пісні не вдалося, залишалося одне... 3 листопада 1937 року Валер'ян Підмогильний був розстріляний.

Члени об'єднання «Ланка» (зліва направо): Борис Антоненко-Давидович, Григорій Косинка, Марія Галич, Євген Плужник, Валер’ян Підмогильний, Тодось Осьмачка. Київ, вулиця Володимирська, 49, 1925 рік. Усіх, крім першого й останнього, розстріляно в 1930-х.Члени об'єднання «Ланка» (зліва направо): Борис Антоненко-Давидович, Григорій Косинка, Марія Галич, Євген Плужник, Валер’ян Підмогильний, Тодось Осьмачка. Київ, вулиця Володимирська, 49, 1925 рік. Усіх, крім першого й останнього, розстріляно в 1930-х.

Из книги «Павлоград 1784-2004»

Больше фото смотрите в галерее «Ретро Павлоград»

Все права на материалы охраняются в соответствии с законодательством Украины.
ВНИМАНИЕ!
Перепечатка материалов сайта разрешается только c письменного согласия издательства "Популярные Ведомости"
и при наличии активной ссылки непосредственно на страницу-источник материала.


e-max.it: your social media marketing partnerПохожие новости:
Новые новости:
Новости опубликованные ранее:

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

 • 15.09.2016 18:49
  В тарифе на газ заложена стоимость установки счетчика ...

  Подробнее...

   
 • 15.09.2016 12:21
  але людина зможе залишится на минулій схемі платі - по прописаним,вваж аю.хто побажає.Лічильн ики ...

  Подробнее...

   
 • 14.09.2016 15:25
  Здравствуйте!!! ! Обращаюсь к вам как к власти в городе!!! Примите меры!!! Вся Проточиловка в бурьянах ...

  Подробнее...

Нужна ли Павлограду искусственная новогодняя елка?